Zvětšená prostata – všechny podstatné informace
Zvětšená prostata, známá také jako benigní prostatická hyperplazie (BPH), je jedno z nejčastějších onemocnění mezi muži po padesátce. Jde o nezhoubné onemocnění prostaty (předstojné žlázy), při kterém dochází ke zvětšování objemu této žlázy s vnitřní sekrecí.
V důsledku zvětšeného objemu prostaty dochází ke zvyšování tlaku na močovou trubici, což způsobuje primárně problémy s močením, ale ovlivněn může být i sexuální život muže a jeho schopnost dosáhnout a udržet pevnou erekci.
Přečtěte si tento článek a zjistěte o zvětšené prostatě vše, co potřebujete vědět, abyste byli schopni toto onemocnění odhalit a následně vyléčit, případně se mu díky prevenci zcela vyhnout.
Co to je benigní prostatická hyperplazie?
Benigní prostatická hyperplazie (BPH) je nezhoubné onemocnění prostaty, které se projevuje jejím nadměrným zvětšením, které zpravidla způsobuje několik komplikací ovlivňující běžný život muže. Postiženy jsou zpravidla hlavně funkce přímo související s prostatou, o kterých si můžete přečíst více v samostatném článku o prostatě.
Zvětšená prostata postihuje primárně starší muže. K drtivé většině případů dochází až po dosažení věku 50 let, i když v relativně ojedinělých případech se může vyskytovat i u mladších mužů.
Výskyt BPH byl zjišťován několika vědeckými studiemi, přičemž některé výsledky naznačují, že až polovina mužů ve věku nad 60 let tímto onemocněním trpí. Naštěstí, zpravidla nejde o život ohrožující onemocnění, ale zanedbání léčby může způsobit závažné komplikace či dokonce až selhání ledvin.
Příznaky BPH
Jelikož je prostata úzce propojena s vylučovací soustavou, většina symptomů benigní prostatické hyperplazie souvisí právě s močením, i když postižena může být i erekce či ejakulace, kterou prostata také ovlivňuje.
Mezi nejčastější příznaky zvětšené prostaty patří tyto:
- Častá a urgentní potřeba močit
- Zvýšená frekvence močení v noci či celkově
- Potíže spojené se zahájením močení
- Slabý proud moči při močení
- Pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře či neschopnost úplně ho vyprázdnit
- Přerušovaný proud moči
- Kapání moči na konci močení
Kromě těchto příznaků existují i méně časté symptomy, které jsou však zpravidla závažnější. Do této skupiny patří například tyto:
- Zánět močových cest
- Neschopnost močit
- Přítomnost krve v moči
- Selhání ledvin
Pokud se u vás některé z těchto symptomů vyskytují, měli byste vyhledat lékařskou pomoc a nechat se vyšetřit. Časná diagnóza může, jako při prakticky každém onemocnění, značně usnadnit průběh léčby a snížit možná rizika, takže není o čem přemýšlet.
Příčiny vzniku zvětšené prostaty
U většiny mužů dochází během života k postupnému zvětšování prostaty, která se v pokročilejším věku často zvětší natolik, že začne způsobovat symptomy popsané výše, zejména problémy související s blokováním toku moči.
Stále není zcela jasné, proč u mužů dochází k růstu prostaty, ale existuje několik rizikových faktorů, které zvyšují riziko výskytu benigní prostatické hyperplazie:
- Vysoký věk – Prostata u většiny mužů s přibývajícím věkem roste, takže vysoký věk rozhodně patří mezi rizikové faktory BPH.
- Životní styl – Faktory jako konzumace alkoholu, nadměrný příjem kofeinu či častá konzumace nadměrně kořeněných jídel mohou přispívat ke vzniku benigní prostatické hyperplazie. Na druhé straně jsou aktivní životní styl a cvičení, které mohou riziko snižovat.
- Cukrovka a onemocnění srdce – Výsledky studií naznačují, že diabetes a onemocnění srdce, společně s užíváním beta blokátorů mohou zvyšovat riziko vzniku BPH.
- Historie onemocnění v rodině – Výskyt problémů s prostatou u ostatních členů rodiny také zvyšuje riziko komplikací u vás.
Výše uvedené rizikové faktory zvyšují pravděpodobnost toho, že budete mít zvětšenou prostatu, ale samozřejmě to nezaručují. U mnoha mužů jsou přítomny některé z výše uvedených rizikových faktorů, apřesto žádné problémy s prostatou nemají. Nicméně, může to být i naopak.
Jak probíhá vyšetření?
Vyšetření, tedy zjištění toho, zda je prostata v pořádku nebo jsou s ní nějaké komplikace, může probíhat několika způsoby:
- Vyšetření prostaty přes konečník – Hmatem přes konečník může lékař jednoduchým způsobem posoudit tvar a velikost prostaty, díky čemuž umí velmi rychle získat představu o jejím stavu. Nevýhodou je, že pro mnohé muže je tato forma vyšetření nepříjemná.
- Laboratorní hodnocení průtoku moči – Močením do speciálního přístroje je změřena rychlost toku moči. Při zvětšené prostatě je tok moči často narušen, takže i tato forma vyšetření může odhalit toto onemocnění.
- Vyšetření specifického antigenu PSA – Zkratka PSA označuje antigen specifický pro prostatu, což je unikátní protein, který je prostatou zpravidla produkován tehdy, když něco není v pořádku. Jeho hladina se zjišťuje z krve.
- Cystoskopie – Toto vyšetření se může používat při více typech poruch vylučovací soustavy. Lékař při něm pomocí kamery zkoumá vnitřek močového měchýře a močové trubice. Pokud zvětšená prostata tlačí na močovou trubici či močový měchýř, často se to projeví i na záběrech z kamery.
- Ultrazvuk a biopsie prostaty – Pomocí sondy může lékař přes konečník zkontrolovat stav prostaty a popřípadě odebrat kousek tkáně na další vyšetření.
- Domácí test zdraví prostaty – Možným řešením je i domácí test prostaty, který funguje podobně jako jeden z výše uvedených typů vyšetření, na základě měření hladiny PSA v krvi. Koupí takového testu a jeho provedením můžete rychle a diskrétně získat prvotní představu o zdraví vaší prostaty. Je ale potřeba myslet na to, že domácí test nikdy plnohodnotně nenahradí vyšetření kvalifikovaným lékařem.
Ať už si po dohodě s lékařem nebo doma vyberete kteroukoliv možnost, vždy je lepší nechat se v případě pochybností ozdraví vaší prostaty vyšetřit.
Léčba zvětšené prostaty
Po odhalení příznaků zvětšené prostaty a provedení vyšetření na zjištění jejího zdraví mohou být použity různé léčebné postupy, včetně těchto:
- Důkladné sledování příznaků – Při mírných symptomech zvětšené prostaty nemusí být hned naordinována léčba pomocí léků nebo chirurgický zákrok. V některých případech je lepší jednoduše sledovat symptomy BPH a zakročit až tehdy, když je potřeba.
- Léky na předpis – K léčbě zvětšené prostaty se používají dvě hlavní skupiny léků – alfablokátory a inhibitory 5-alfareduktázy. Jde o konzervativnější způsob léčby bez chirurgického zákroku, který je v mnoha případech nejlepší volbou.
- Chirurgický zákrok – Pokud léčba léky není účinná, je možné vyzkoušet i další možnost v podobě chirurgického zákroku. Během operace se zpravidla odstraní celá prostata, nebo alespoň její část.
- Změna životního stylu – Již jsem zmiňoval, že strava a životní styl mohou ovlivnit vznik BPH. Změna životního stylu k lepšímu může pomoci i při léčbě zvětšené prostaty.
- Volně dostupné tabletky na zdraví prostaty – Na trhu existuje několik volně dostupných přípravků na prostatu, které vám ji mohou pomoci udržet ve špičkovém stavu. Tyto výživové doplňky jsou zpravidla určeny k dlouhodobému užívání a jejich příznivé účinky se mohou dostavit až po několika měsících, takže nejsou nejvhodnější léčebnou metodou při akutních případech.
LÉKY NA PROSTATU BEZ RECEPTU | ||
---|---|---|
Fixoprost | PRODEJCE | |
Prostalex | AKCE -30% | |
Prostaxin | ZDARMA | |
Prostamax | PRODEJCE | |
Prostanax | PRODEJCE | |
Prostenal FORTE | PRODEJCE | |
Prostakan FORTE | PRODEJCE | |
Prostamol UNO | PRODEJCE |
Závěr
Zvětšená prostata má potenciál být velmi nepříjemná, ale ve většině případů toto onemocnění neohrožuje život pacienta. Důležitá je včasná diagnóza a rychlý nástup léčby, takže v případě jakýchkoliv pochybností neváhejte navštívit lékaře a nechte si vaši prostatu důkladně vyšetřit.
Zdroje: