Předčasná ejakulace je jedním z nejrozšířenějších sexuálních problémů na světě, kterým trpí velké množství mužů všech věkových kategorií. Jde dokonce o nejčastější sexuální poruchu u mužů. Při předčasné ejakulaci já narušena schopnost muže uspokojit svou sexuální partnerku, protože dochází k jeho vyvrcholení při pohlavním styku příliš brzy.
Předčasná ejakulace však není pouze sexuální problém. Kvůli neschopnosti uspokojit partnerku se mnozí muži, kteří touto poruchou trpí, cítí méněcenní, prožívají stres a narušena je i jejich sebedůvěra. I přesto však zůstává předčasná ejakulace v pozadí za jinými sexuálními poruchami a nedostává se jí dostatečné množství pozornosti od odborníků.
Trpím předčasnou ejakulací?
Odpověď na tuto otázku není vůbec jednoduché najít. Problém spočívá v tom, že slovo ,,předčasná“ může pro každého z nás znamenat něco úplně jiného.
Existují muži, u kterých dochází k ejakulaci ještě před souloží nebo již do pár vteřin od jejího začátku. Někteří muži vydrží před vyvrcholením souložit jednu minutu, jiní pět minut a někteří jsou se sebou nespokojení, pokud nevydrží souložit alespoň 15 minut. Podstata spočívá v tom, že muž dosáhne orgasmu příliš brzy, kvůli čemuž nestihne sexuálně uspokojit svou sexuální partnerku.
Podle odborníků v Mezinárodní společnosti sexuální medicíny (ISSM) je předčasná ejakulace mužská sexuální porucha charakterizovaná:[1]
- ejakulací, která obvykle nastává před souloží nebo během její první minuty už od prvního pohlavního styku (celoživotní předčasná ejakulace), popřípadě značným snížením doby potřebné k dosažení ejakulace na tři nebo méně minut, ke které dochází během života (získaná předčasná ejakulace);
- neschopností oddálit ejakulaci během soulože ve všech nebo téměř všech případech;
- negativními osobními důsledky, jako úzkost, trápení, frustrace či celkové vyhýbání se sexuální intimnosti.
Výše uvedené body lze považovat za oficiální charakteristiku předčasné ejakulace. Pokud se s uvedenými symptomy ztotožňujete, je vysoce pravděpodobné, že předčasnou ejakulací skutečně trpíte.
Je však potřeba myslet i na to, že předčasná ejakulace se často vyskytuje u mužů, kteří nemají dostatek sexuálních zkušeností a ještě za sebou nemají dostatečné množství pohlavních styků. Častý sex se dá považovat za určitou formu ,,tréninku“, díky kterému může muž získat lepší kontrolu nad svou ejakulací.
Typy předčasné ejakulace
V definici od společnosti ISSM jste si mohli všimnout, že existují dva typy předčasné ejakulace. Jsou jimi:
- vrozená předčasná ejakulace,
- získaná předčasná ejakulace.
Vrozená předčasná ejakulace se u mužů, kteří jí trpí, vyskytuje už od prvního pohlavního styku a může přetrvávat během celého života.
Získaná předčasná ejakulace se vyskytuje u mužů, kteří nejprve vedli normální sexuální život, ale v určitém věku začali postupně nebo náhle pociťovat problémy spojené s příliš časným vyvrcholením během pohlavního styku.
Příčiny předčasné ejakulace
Předčasnou ejakulaci ovlivňuje množství faktorů, které lze rozdělit na:
- psychogenní,
- fyziologické.
Psychogenní příčiny předčasné ejakulace mají na svědomí skutečně velkou část jejích případů. Psychika hraje při pohlavním styku velmi důležitou roli a v případě, že s ní není něco v pořádku, může být sexuální život ve velké míře ovlivněn. Pokud se muž obává, že svou partnerku nedokáže uspokojit, je dost možné, že se mu to opravdu nepodaří. Často se stává, že po první předčasné ejakulaci se muž začíná obávat, že se tento problém bude opakovat; myslí na to při dalším pohlavním styku a postupně se dostává do ,,začarovaného kruhu“, ze kterého může být velmi náročné se dostat.
Fyziologické příčiny předčasné ejakulace se dají považovat za velmi široký pojem, který v sobě zahrnuje více typů příčin. Předčasnou ejakulaci mohou ovlivňovat vylučované hormony, různé genetické faktory či jednoduše zvýšená citlivost penisu. Častou příčinou je krátká uzdička, což je proužek tkáně, propojující žalud penisu s předkožkou. Obsahuje velké množství nervových zakončení a jde o známou erotogenní zónu. Její odstranění může zmírnit problémy s nadměrnou citlivostí penisu.
Co dělat při předčasné ejakulaci?
Problémy s předčasnou ejakulací lze řešit několika cestami, které zahrnují konzultaci s lékařem, konverzaci s partnerkou, použití různých přípravků a léčiv či dokonce chirurgickou cestou.
Konzultace s lékařem a komunikace s partnerkou
Nejlepším postupem při objevení problémů s předčasnou ejakulací je svěření se lékaři a vyhledání odborné pomoci. Tuto možnost však stále využívá pouze malá část mužů, protože doufají, že se jejich problém vyřeší sám. Hlavním důvodem toho, že nevyhledají odbornou pomoc, je však jejich strach a zahanbení. Předčasná ejakulace je velmi citlivý problém a muži si o něm neradi s kýmkoliv povídají. A přitom právě lékaři dokáží pomoci a poradit.
Podobný účinek může mít i upřímné probrání problému s partnerkou a jeho následné řešení. Častý pohlavní styk může v mnoha případech vést ke zlepšení situace či úplnému odstranění předčasné ejakulace. Navíc, jelikož je tento problém z velké části psychický, podpora blízké osoby dokáže také ve velké míře pomoci.
Techniky, přípravky a léčiva
Mnoho mužů se snaží předčasnou ejakulaci vyřešit různými technikami, jejichž primárním cílem je zlepšení kontroly nad průběhem ejakulace. Tyto techniky zahrnují masturbaci či různé změny způsobu provádění pohlavního styku. Mohou být účinné, ale jejich účinek je ve velké části případů pouze krátkodobý.
Dalším typem léčby předčasné ejakulace je použití různých farmakologických přípravků či lokálních krémů a sprejů. Existují léky na předčasnou ejakulaci, které předepisuje lékař, ale zároveň existuje množství volně dostupných přípravků. Ty jsou často zaměřeny na snížení citlivosti penisu a dosažení oddálení ejakulace tímto způsobem.
Pamatujte však, že nejlepším začátkem léčby předčasné ejakulace je návštěva lékaře, který vás povzbudí, podpoří a poradí vám, jakým způsobem byste se měli vydat. Pomoc odborníka nenahradí žádné jiné způsoby léčby předčasné ejakulace.
[1]Materiály společnosti ISSN o předčasné ejakulaci, dostupné na adrese http://www.issm.info/images/uploads/PE_Guidelines_v12_-_FEB_2014.pdf