Penis – vše, co byste o pohlavním údu měli vědět
Myslím si, že prakticky každý člověk ví, co to vlastně penis je a k čemu slouží. Mužský pohlavní úd toho však v sobě skrývá víc, než se na první pohled může zdát. Množství lidí o něm nezná všechny důležité informace, a to dokonce často ani muži, kteří ho „nosí“ přímo na svém těle.
V tomto článku povím všechny podstatné informace o penisu, abyste věděli vše o jeho funkcích, tvaru či velikosti. Rovněž zjistíte, z čeho se vlastně skládá, jak dochází k erekci a jaké poruchy či onemocnění mohou tento mužský pohlavní orgán postihnout.
Na co vlastně penis slouží?
Penis v mužském těle zastává dvě primární funkce:
- Obsahuje močovou trubici, jejímž prostřednictvím dochází k vylučování moči ven z těla. Moč je zpracována tělem, následně se ukládá v močovém měchýři, odkud se dostává ven z organismu močovou trubicí, která končí v penisu. Moč se ven z těla dostává otvorem na špičce penisu.
- Kromě toho penis samozřejmě zastává nenahraditelnou roli při rozmnožování. Prostřednictvím penisu dochází k ejakulaci, tedy k výronu semene ven z mužského těla, díky čemuž se mohou spermie při pohlavním styku dostat z varlat až k ženskému vajíčku a oplodnit ho. Kromě toho je semeno přes penis vylučováno i při masturbaci či poluci.
Když penis funguje tak, jak má, a nepostihují ho žádné komplikace, měl by bez problémů naplňovat tyto dvě funkce. Nicméně, pokud s ním není něco v pořádku, může to mít na život muže velmi nepříjemné následky. Nejčastějším poruchám souvisejícím s penisem se budu věnovat později.
Z čeho se penis skládá a jaké má části?
Penis má zpravidla válcovitý tvar a je zakončen tzv. žaludem, který je kónického tvaru a shora zploštělý. Celý penis je pokryt tenkou kůží, která je volně pohyblivá a ze žaludu je ji možné stáhnout. Tato kůže se nazývá předkožka. Při obřízce, která je v některých částech světa běžně prováděna, je kus této kůže chirurgicky odstraněn.
Ještě zajímavější je pohled na vnitřní složení penisu. Základní stavební součástí mužského pohlavního údu je houbovitá tkáň, která v něm vytváří tři samostatná topořivá tělesa – párové dutinkové těleso a nepárové houbovité těleso.
Vazivový obal silný asi 2 mm vysílá směrem dovnitř penisu trámečky. Tím se vytvářejí drobné vazivové útvary s množstvím dutinek, do kterých ústí tenké tepny a ze kterých ústí odvodní žíly. Prostřednictvím tepen je do penisu přiváděna krev, která plní dutiny, čímž se penis zvětšuje a tuhne. Právě takto dochází k erekci, která je nezbytná pro uspokojující pohlavní styk.
Jaká je velikost, tvar a délka penisu?
Velikost a délka penisu jsou jedněmi z nejdiskutovanějších témat o mužském pohlavním údu, a to mezi muži i mezi ženami. Mnozí lidé totiž zastávají názor, že větší penis má pozitivní vliv na kvalitu sexuálního života obou partnerů, ale pravdivost těchto tvrzení a názorů je nejistá a často se liší případ od případu.
Ve druhé polovině 20. století bylo uskutečněno několik výzkumů, které se snažily odhalit (mimo jiné) průměrnou délku penisu. Uvedu několik z nich:
- V roce 1948 byl proveden výzkum, podle kterého byla průměrná délka penisu v erekci u dospělých mužů 15,25 cm.V tomto výzkumu si však penisy měřily přímo zkoumané osoby, takže výsledky mohly být zkreslené.
- V roce 1996 byl proveden další výzkum, ve kterém již penisy měřili vědci a ne samotní zkoumaní muži. Průměrná délka penisu byla tak stanovena na 13 cm.
- Další dva výzkumy dělaly měření stejně jako výše uvedená studie z roku 1996 a oba stanovily průměrnou délku na 14,5 cm.
Tyto hodnoty se relativně výrazně liší, ale lze říci, že průměrná délka bude někde v rozmezí 13 do 15 centimetrů. Podle sexuologů je mezi Evropany průměrná délka penisu v klidném stavu od 6 do 10 cm a při erekci od 12 do 19 cm.
Samozřejmě existují výjimky. Někteří muži mají značně větší penisy, zatímco jiní mají penis s délkou jen pár centimetrů. Penisy, které ani ve ztopořeném stavu nepřesahují délku 7 cm, se označují pojmem „mikropenis“.
Kromě délky je důležité poznamenat i tloušťku či průměr penisu a jeho zakřivení. Penisy se totiž liší i těmito vlastnostmi. Každý penis má jinou tloušťku a téměř žádný není úplně rovný. Zakřivení je zcela běžné a zpravidla bezproblémové, ale pokud je tak výrazné, že omezuje vnikání do pochvy během pohlavního styku, měla by být vyhledána lékařská pomoc.
Jak a proč dochází k erekci?
Jak jsem již výše uvedl, při zvýšeném přívodu krve do penisu se drobné dutinky v něm naplňují krví, díky čemuž penis tvrdne a zvětšuje se. Právě takto nastává erekce, tedy alespoň v případě, že muž netrpí erektilní dysfunkcí nebo nějakou jinou formou komplikace s penisem.
Také je však důležité zamyslet se nad tím, proč vlastně k erekci dochází. Důvodů může být hned několik:
- Mechanická stimulace, ke které dochází třením či doteky. Při takové formě erekce muž vůbec nemusí myslet na sex ani nic vzrušujícího. Dotyky se o vše postarají.
- Psychická stimulace, ke které dochází myšlenkami na sex, přitažlivou ženu nebo cokoliv, co je pro muže vzrušující. Při takové formě stimulace zase nejsou potřeba doteky ani žádný fyzický kontakt.
- Kombinace mechanické a psychické stimulace je často nejlepším způsobem k navození erekce. Dokáže ji vyvolat i u některých mužů, kterým čistě mechanická nebo psychická stimulace nestačí.
- Samovolná erekce nejčastěji nastává v noci a je úplně běžná. Noční erekce je dokonce náznakem toho, že je vše v pořádku. Problémy dříve nastávají tehdy, pokud k noční erekci u muže nedochází.
Erekce je jedním z předpokladů správného fungování penisu. Když má muž problémy s jejím dosažením, nemusí být schopen oplodnit ženu, kvůli čemuž se nemůže přirozeným způsobem rozmnožovat. Erektilní dysfunkci, stejně tak i dalším poruchám a onemocněním penisu se budu věnovat v další části textu.
Jaké poruchy a onemocnění mohou penis postihnout?
Pokud něco s penisem není v pořádku, může to být způsobeno přímo nějakou komplikací na penisu nebo v něm. Nicméně, problémy s penisem mohou být způsobeny i závažnějšími onemocněními, které mohou být způsobeny i příčinou „umístěnou“ mimo samotný pohlavní úd.
Několik z možných poruch, onemocnění či komplikací uvedu níže:
- Erektilní dysfunkce je zdaleka nejznámější poruchou penisu, i když se její příčina nemusí nacházet přímo v penisu. Impotence se projevuje právě tak, že penis nedokáže ztvrdnout a kvůli tomu muž nemůže dosáhnout dostačující erekce na uspokojivý pohlavní styk. Pokud se s poruchami erekce setkáváte poprvé, přečtěte si tento článek o impotenci.
- Předčasná ejakulace také úzce souvisí s penisem, i když může být způsobena mimo jiné například psychickými příčinami (jako tomu je i při impotenci). Při předčasné ejakulaci dochází k vyvrcholení a výronu semene mnohem dříve, než by si muž přál. Dokonce často ještě před začátkem pohlavního styku.
- Pokožka penisu se může dostat do kontaktu s alergeny, což může spustit alergickou reakci. Muž může být alergický na kondomy, gely, vaginální tabletky partnerky či na barviva nebo látky ve vlastním spodním prádle. Alergická reakce se projevuje zpravidla svěděním či vyrážkou, ale ty většinou po odstranění příčiny zmizí.
- Peyronieho choroba, také známá pod názvem „zatvrdnutí penisu“, je onemocnění, při kterém na penisu vzniká zánětlivé ložisko. Prvním příznakem je bolest v místě zánětu, ale ložisko zánětu postupně tvrdne, kvůli čemuž může při neléčení způsobit i trvalou deformaci a zakřivení penisu, poruchy erekce či celkovou neschopnost souložit.
- Nesmíme zapomenout na široké spektrum pohlavně přenosných nemocí a infekcí, které mohou být nepříjemné, ale dokonce v některých případech i životu nebezpečné. Kvůli tomu je ochrana opravdu velmi důležitá.
Samozřejmě, tam onemocnění související s penisem nekončí. Pokud pociťujete jakékoliv komplikace s vaším pohlavním údem, určitě byste měli neprodleně navštívit lékaře a nechat se vyšetřit. Taková návštěva lékaře může být nepříjemná, ale určitě méně než potíže, do kterých se můžete dostat při nevyléčení některých onemocnění. Nepodceňte to a dbejte na vaše zdraví.
Zdroje: