Onemocnění dásní, konkrétně jeho rozsáhlejší forma – parodontóza, je často považováno za projev celkového stavu organismu. Parodontóza může být způsobena lokálními příčinami, které mají původ přímo v ústech, jako například zubní kámen či nesprávná ústní hygiena. Zároveň však může být způsobena tzv. vnitřními příčinami, které souvisí právě s celkovým stavem organismu.
Spojení mezi parodontózou a impotencí
Výsledky taiwanského výzkumu naznačují, že muži s chronickou parodontózou mají erektilní dysfunkci častěji než muži bez ní. To však samozřejmě ještě neznamená, že jedno z těchto onemocnění je způsobeno druhým. Znamená to pouze to, že by mezi nimi mohl existovat nějaký vztah.
Další výzkum, tentokrát od autorů z Turecka také sledoval vztah mezi chronickou parodontózou a impotencí. Až 53% mužů s impotencí mělo chronickou parodontózu, zatímco mezi muži bez impotence to bylo pouze 23%. Autoři výzkumu zohlednili další faktory (jako věk, BMI, příjem či vztah) a zjistili, že muži s onemocněními dásní měli až 3-násobně vyšší pravděpodobnost výskytu erektilní dysfunkce.
Přesná příčina tohoto vztahu zatím není známa. Mohla by však souviset s tím, že onemocnění dásní mohou přispívat ke vzniku problémů s buňkami ve stěnách cév. Tím by teoreticky mohly omezit tok krve do penisu a přispívat ke vzniku impotence.
S parodontózou vám může poradit zubař či dentální hygienik
Dentální hygienik vám je schopen kvalifikovaně poradit, jak byste se měli starat o vaše zuby a dásně, což vám pomůže předcházet vzniku parodontózy. Preventivní prohlídky u zubního lékaře jsou také nápomocné.