Diagnostika erektilní dysfunkce
Vyhýbáte se sexu, protože se bojíte, že opět selžete? Vyzkoušeli jste různé volně dostupné přípravky, které nepomohly, a přesto nechcete jít k lékaři? Odhoďte stud za hlavu a navštivte lékaře, dokud není pozdě. Impotence, erektilní dysfunkce, zda porucha erekce, je jedno jak to nazvete, může být prvním příznakem jiného vážného onemocnění.
Konzultujte Váš problém s erekcí s lékařem.
Vyšetření vůbec nebolí. Že vám o bolest ani tak nejde, ale ta stydlivost? Ano rozumím, řešit intimní otázky s někým cizím není jednoduché a určitě ani příjemné. Na začátek budete potřebovat výměnný lístek od obvodního lékaře. Pokud je vaším obvodním lékařem žena a vy máte zábrany o tom mluvit se ženou, vymyslete si nějaký jiný důvod, jen aby vám dala doporučení k urologovi.Urolog si nejprve projde vaše lékařské záznamy a zeptá se vás pár cílených otázek ohledně vašich potíží, např.
- Podstoupil jste někdy v minulosti chirurgický zákrok?
- Jak dlouho máte problémy s erekcí?
- Kdy u vás začaly problémy s erekcí?
- Berete pravidelně nějaké léky?
- Léčíte se na nějaké jiné nemoci?
- Máte problémy s močením?
- Máte stresující práci, prožíváte hodně stresu?
- Máte erekci během spánku?
- Pijete alkohol? Jaké množství?
- Kouříte? Kolik cigaret vykouříte za den?
- Vyhýbáte se sexuální aktivitě kvůli fyzickým problémům?
- Postřehli jste změny citlivosti penisu?
Na vyšetření si můžete s sebou vzít i vyplněný Mezinárodní dotazník sexuálního zdraví muže IIEF-5, který vám konverzaci s urologem usnadní. Na škodu určitě nebude, pokud si projdete i Stupně tvrdosti erekce.
Po vstupních informacích přijde na řadu vyšetření fyzického stavu hmatem, kde urolog zjišťuje případné systémové poruchy ve vašem těle. Vyšetří vám břicho, penis a varlata, v určitých případech může i prostatu. Úkolem je zjistit, jak je penis citlivý na hmat a vyloučit tak případné problémy nervového systému. Zjišťování abnormálních sekundárních příznaků jako např. jiné ochlupení a zvětšení prsů mohou naznačovat pokles hladiny testosteronu, křivení a prohýbání se penisu při erekci může způsobovat Peyronieho nemoc atd.
Mezi další vyšetření nejčastější patří vyšetření krve, moči, ultrazvuk penisu, RTG, změření pulzu nebo test nočních erekcí. Jde zde o kontrolu cév nebo obtíží s průtokem krve na penisu, zkoumání počtu červených a bílých krvinek, krevních destiček, zjišťování možného onemocnění močového ústrojí, zjišťování výšky cholesterolu, hladiny volného testosteronu v krvi nebo hladiny kreatinu atd.
Pokud urolog po prostudování vašich zdravotních záznamů a výsledků z vyšetření usoudí, že váš problém není fyziologického původu, pak je na místě navštívit sexuologa. Ten má za cíl odhalit psychologické faktory, které vám způsobují poruchy erekce a následně pracovat na jejich potlačení. Při návštěvě sexuologa může výrazně pomoci i přítomnost vašeho sexuálního partnera. Na sexuologické vyšetření nepotřebujete lékařské doporučení.
Tak jak? Rozhodli jste se konečně navštívit lékaře? Neváhejte a jděte, obnovíte si tím svůj normální sexuální život, zlepšíte si partnerský vztah a vaši psychickou pohodu. Impotence/erektilní dysfunkce se dá „jednoduše“ léčit.