Časté močení. Čím může být způsobeno a jak ho odstranit?
Časté močení je nepříjemnost, která postihuje velké množství mužů a žen, zejména v pokročilejším věku. Jde o potřebu močit v intervalech častějších než obvykle. Potřeba močit může v pokročilejších případech přicházet tak často, že negativně ovlivní běžný život.
Časté močení bývá navíc často spojeno s tzv. urgentním močením, kdy je potřeba jít na toaletu opravdu kritická a naléhavá. Spojení těchto dvou komplikací je nesmírně nepříjemné, protože člověk musí chodit na záchod mnohokrát za den, a navíc okamžitě poté, co začne pociťovat potřebu močit.
V čem časté a urgentní močení spočívá, čím může být způsobeno a jak se ho zbavit? Přečtěte si tento článek a získejte odpovědi na vaše otázky.
Od jaké hranice se časté močení považuje za problematické?
Každý člověk je zvyklý chodit na toaletu v rozdílných intervalech, které jsou ovlivněny řadou faktorů, jako například příjem tekutin, životní styl, zdravotní stav atd. Proto není možné jednoduše říci, při jak častém močení by měl člověk vyhledat lékařskou pomoc.
Nejlepší je v tomto případě zohledňovat vaši frekvenci močení v minulosti. Pokud pociťujete, že musíte na záchod od určité doby chodit výrazně častěji, než jste byli zvyklí kdysi, je vysoce pravděpodobné, že něco ve vašem organismu není v pořádku. Samozřejmě, nemusí to znamenat, že máte nějaké závažné zdravotní potíže, ale určitě je každopádně nejlepší vyhledat lékařskou pomoc a zjistit, o co jde.
Pokud časté močení ovlivňuje váš každodenní život a máte pocit, že se nemůžete vzdálit od toalety, protože to na vás může každou chvíli přijít, určitě byste se měli nechat vyšetřit. Časté močení může být způsobeno více i méně závažnými onemocněními či zdravotními stavy, takže včasná diagnóza vám může pomoci předejít nepříjemným komplikacím.
Čím může být časté močení způsobeno?
Jak jsem již uvedl, časté a urgentní močení může být způsobeno množstvím zdravotních potíží. Některé z nich se vyskytují u mužů i žen, zatímco jiné, hlavně ty spojené s prostatou, jsou typické výhradně pro muže.
Příčiny častého močení u mužů i u žen
Začnu příčinami častého močení, které mohou způsobovat komplikace spojené s močenímu mužů i u žen. Mezi nejčastější z nich patří tyto:
- Pití příliš velkého množství tekutin – Někdy je časté močení způsobeno jednoduše tím, že příliš mnoho pijete. V tomto případě je řešení velmi jednoduché, stačí omezit množství přijímaných tekutin. Pokud však nemáte pocit, že pijete příliš, nebo pokud pociťujete i jiné symptomy, zřejmě bude problém v něčem jiném.
- Zánět močových cest je jednou z nejčastějších příčin častého močení. Pokud je vaše časté močení spojeno s horečkou, urgentní potřebou močit a bolestí v oblasti břicha, je dost možné, že jde právě o zánět močových cest.
- Diabetes – Časté a nadměrné močení je typickým příznakem cukrovky typu 1 i 2. Jde o časný symptom těchto onemocnění, při kterých se tělo snaží zbavit nadbytečné a nepoužité glukózy prostřednictvím moči.
- Intersticiální cystitida – Při tomto onemocnění, známém také pod názvem syndrom bolestivého měchýře, pociťuje člověk bolesti močového měchýře, tlak močového měchýře a někdy i pánevní bolesti. Jde o chronické onemocnění, které může způsobovat mírné až silné bolesti a jedním z jeho symptomů je i časté močení.
- Užívání diuretik – Léky známé pod názvem diuretika se používají k léčbě vysokého krevního tlaku a různých dalších onemocnění. Navozují v organismu zvýšenou míru zbavování se tekutin, čímž způsobují i časté močení.
- Těhotenství – Během prvních týdnů těhotenství, stejně tak i prakticky během jeho celého trvání, mohou ženy cítit potřebu chodit na toaletu častěji. Rostoucí děloha totiž vyvíjí tlak na močový měchýř, čímž způsobuje časté močení.
- Mrtvice adalší neurologická onemocnění – Poškození nervů může také způsobit časté močení. Pokud jsou poškozeny nervy vedoucí do močového měchýře, může být poškozena jeho funkce, čímž může být způsobena mimo jiné častá a urgentní potřeba močit.
- Syndrom nadměrně aktivního močového měchýře – Při tomto onemocnění pociťují lidé mimovolné kontrakce močového měchýře, které vedou k časté a často i urgentní potřebě močit. Tento syndrom má potenciál opravdu rozrušit život člověka, neboť často přichází potřeba močit i v noci a rozrušuje tak spánek a odpočinek.
- Další onemocnění akomplikace – Časté močení může být způsobeno opravdu velkým množstvím jiných onemocnění, jako například rakovina močového měchýře či dysfunkce močového měchýře. Příčinou mohou být také některé léčebné postupy, jako například radioterapie.
Příčiny častého močení u mužů – onemocnění prostaty
Druhá skupina možných příčin častého či urgentního močení se vyskytuje pouze u mužů.Tyto příčiny totiž souvisí s prostatou, která se v ženském těle nenachází. Prostata je úzce provázaná s vylučovací soustavou a prochází jí močová trubice, takže jakákoliv komplikace spojená s prostatou může způsobit i problémy s močením, včetně častého močení.
Níže uvedené zdravotní komplikace spojené s prostatou jsou častými příčinami častého močení u mužů, zejména u těch v pokročilejším věku:
- Zvětšená prostata (Benigní prostatická hyperplazie, BPH) – Když s věkem objem prostaty naroste natolik, že začne tlačit na močovou trubici či močový měchýř, může způsobit nepříjemnosti spojené s močením. Přečtěte si více o zvětšené prostatě.
- Rakovina prostaty – Objem prostaty se může zvětšovat i v důsledku rakoviny prostaty, která je samozřejmě závažnější než výše uvedené BPH. Rakovina prostaty patří mezi nejčastější nádorové onemocnění u mužů, kteří by o ní rozhodně měli mít dostatek informací. Přečtěte si více o rakovině prostaty.
- Zánět prostaty – V neposlední řadě může být časté močení způsobeno i zánětem prostaty. Některé případy zánětu prostaty probíhají bez jakýchkoliv symptomů, zatímco jiné mohou způsobovat širokou škálu příznaků, včetně častého močení. Přečtěte si více o zánětech prostaty.
Péče o zdraví prostaty by měla být jednou z priorit každého muže, zejména těch starších. Obrovská část mužské populace během svého života totiž zažije alespoň nějaké komplikace s touto žlázou s vnitřní sekrecí, takže je rozhodně dobré dbát na prevenci. Pomoci vám v tom může i můj článek o prostatě, ve kterém se věnuji funkcím prostaty, stejně tak i jejím onemocněním a dalším důležitým věcem.
Diagnóza – Jak odhalit příčinu častého močení?
Pokud pociťujete příliš častou či urgentní potřebu močit, měli byste přijít na to, čím jsou vaše nepříjemnosti způsobeny. Léčebné postupy se totiž mohou lišit v závislosti na skutečné příčině, takže správná diagnóza je opravdu velmi důležitá.
Prvním krokem by měla být návštěva lékaře, který vás vyšetří a pokusí se přijít na to, čím by mohlo být vaše časté močení způsobeno. Důležité je i to, zda je časté močení jedinou komplikací, kterou pociťujete, nebo je spojeno s dalšími symptomy jako horečka, bolest na hřbetní straně těla, zvracení, nadměrná žízeň, zimnice, vyčerpání, krev v moči, výtok z penisu či vagíny, případně s mnoha dalšími příznaky, které mohou prozradit více o tom, co ve vašem organismu není v pořádku.
Kromě toho existují různé testy, které mohou pomoci odhalit příčinu vašich problémů s močením:
- Analýza moči – Vzorek moči je prozkoumán pod mikroskopem, což v kombinaci s dalšími testy pomůže odhalit přítomnost různých látek v moči. Přítomnost těchto látek může být klíčovým faktorem správné diagnózy.
- Cystometrie – Tato metoda slouží ke zjištění toho, kolik moči je močový měchýř schopen v sobě udržet. Přes močovou trubici je do močového měchýře zavedena cívka, pomocí které se měchýř plní a měří se tlak v něm.
- Cystoskopie – Při cystoskopii je přes močovou trubici do organismu zavedena kamera se světlem, pomocí které se lékař může podívat do vnitřku močové trubice a močového měchýře. Pohled na tyto části vylučovací soustavy zevnitř může pomoci přijít na to, co není v pořádku.
- Neurologické testy – Pomocí neurologických testů mohou potvrdit nebo vyloučit neurologické příčiny časté potřeby močit.
- Ultrasonografie – Při ultrasonografii jsou použity zvukové vlny na vizualizaci toho, jak lidské tělo vypadá zevnitř. I takový pohled na vylučovací soustavu může pomoci odhalit příčinu vašich potíží.
Léčba častého močení
Po odhalení příčiny častého močení následuje léčba. Ta může být opravdu různorodá. Pokud je totiž časté močení „pouze“ symptomem nějakého jiného onemocnění, léčba je orientována na toto onemocnění, ane na časté močení.
Nicméně, v případech, kdy je časté močení hlavním problémem, jako například při syndromu nadměrně aktivního močového měchýře, je léčba zaměřena přímo na močový měchýř a jiné části vylučovací soustavy. Taková léčba může zahrnovat trénování močového měchýře, změnu stravovacích návyků, sledování příjmu tekutin či Kegelovy cviky.
Kromě toho jsou dostupné různé perorální léky, které vám pomohou snížit frekvenci a naléhavost potřeby močit a zmírní tak dopad častého močení na váš každodenní život. Konkrétní lék vám doporučí a předepíše lékař.
Po důkladné lékařské diagnóze bude odhalena příčina vaší časté potřeby močit a bude vám navržen léčebný postup, který vám pomůže zbavit se nepříjemností spojených s močením.
Závěr
Časté močení může být opravdu nepříjemnou zátěží. Má potenciál zcela rozhodit váš každodenní život, zejména pokud je potřeba močit urgentní. Naštěstí, moderní diagnostické a léčebné postupy umožňují ve většině případů najít a odstranit příčinu častého močení a zbavit vás tak těchto nepříjemností.
Pokud máte pocit, že něco s vašimi návyky spojenými smočením není v pořádku, vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc a nechte si poradit a pomoci.
Zdroje: